Orbán Viktor magányos páriából lassacskán mainstream lesz, s kint, a „kávézóban” dőlnek majd el a fontos dolgok
Minden újítónak ez a sorsa akár tudományos, akár művészeti, akár politikai, akár vallási téren. Ungváry Zsolt írása.
Frank Füredi, az MCC Brussels vezetője saját lejáratócikket is kapott a POLITICO-tól.
„Orbán Viktor brüsszeli embere egy volt trockista, aki balos ügyek támogatásával szerzett magának nevet” – így kezdődik a POLITICO „portréja” az MCC brüsszeli képviseletének vezetőjéről, Frank Füredi szociológus professzorról, aki a lap szerint „az 1980-as években az Egyesült Királyság egyik leginkább keményvonalas kommunistája volt, 2016-ban Brexit-párti ellendrukker, aki az úgynevezett cancel culture ellen intézte dörgedelmeit,
ma pedig a magyar vezető jobboldali populista agendáját tolja az európai politika szívében”.
A lap kemény szavai minden bizonnyal annak szólnak, hogy az MCC Brussels megnyitása felkavarta a brüsszeli NGO-világ állóvizét. Az MCC magyar diákjainak brüsszeli bázisáként, egyben vitaszínpadként szolgáló intézmény tavaly ősszel indult, élére pedig az európai közélet A-ligájából igazoltak vezetőket: Frank Füredi ügyvezető igazgató világhírű szociológus, a Kenti Egyetem professzora, Werner J. Patzelt kutatási igazgató pedig Németország egyik legismertebb politológusa, a Drezdai Műszaki Egyetem összehasonlító államtudomány-professzora.
A POLITICO felhánytorgatja, hogy az MCC Brussels rendezvényein – melyek az európai technológiaszabályzástól a történelemoktatáson át az ukrajnai háborúig rendkívül szerteágazóak – „az alaphang épp az, amit egy Orbánhoz kapcsolódó kollégiumtól várnál”.
A brüsszeli lap idézi Füredit, aki úgy nyilatkozott, „az EU fősodrához képest alternatív értelmezését szeretném kivetíteni az európai kultúrának”, és feltett szándéka ellensúlyozni a Magyarországot érintő kritikákat.
Magyarországot úgy keretezik, mint valami autoriter, fasiszta hely. Úgy éreztem, ez totális bullshit”
– mondta a POLITICO-nak Füredi, aki céljául a Magyarország körüli politikai karantén megtörését látja.
Megszólaltatják ugyanakkor az egyensúly kedvéért Cseh Katalin momentumos EP-képviselőt is, aki úgy látja, „az MCC a kormány által finanszírozott intézményként az európai alt-right populista agenda e fajtájának terjesztésére szolgál platformként”, s a brüsszeli iroda megnyitása „kísérlet arra, hogy Európában Orbán gondolatai köré szövetséget építsenek”.
Hosszan kritizálják emellett azt is, hogy az MCC Brussels csapatában többen is Füredi mellett dolgoztak akkor, amikor a szociológus Angliában még aktivizmussal is foglalkozott, és „a munkásosztálytól való elszakadása miatt szidta a Brit Munkáspártot”. Füredi elsősorban munkásjogokkal foglalkozó, gyarmatosítás-ellenes mozgalma, a Forradalmi Kommunista Párt volt tagjait a POLITICO a The Guardian nyomán „jobbos ügyek és nagyvállalatok bérenceinek” nevezte.
Nyitókép: MTI/Soós Lajos